Jak powstaje film animowany? Czy animacja zawsze wygląda tak samo? W jaki sposób film przenosi widza w przeszłość lub w przyszłość? Czy w filmie potrzebne są słowa? Z jakimi wyzwaniami mierzą się aktorzy? To tylko część pytań na które uczniowie klasy 2a poszukują odpowiedzi biorąc udział w całorocznym cyklu edukacji filmowej pt. " Filmowe sekrety" realizowanym w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Ten cykl to propozycja dla dzieci, które lubią dociekać prawdy i zadają mnóstwo pytań na każdy temat. Specjalnie dobrane filmy cyklu to przepiękne i ciekawe historie, które dzieciom zastanowić się nie tylko nad ich treścią, ale także nad formą. Sprawiają, że uczniowie stają się bardziej świadomymi widzami. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Wychowawca klasy, Anna Baka.