6.12 gościliśmy w naszej szkole Pana Michała Rychlickiego z artystycznej Fundacji ,, PAN MICHAŁ”. Za sprawą wspomnianego miłośnika historii z Pelplina uczniowie klas IV-VII oraz gimnazjum wzięli udział w pokazie poświęconym czasom warchołów, janczarów, magnatów i szlachty zagrodowej. Podczas żywej lekcji historii młodzi badacze nowożytnych dziejów Polski mieli okazję poznać obyczaje panujące w szlacheckim dworze, dowiedzieć się na jakich zasadach funkcjonował wielkopański folwark oraz z kim i kiedy polska szlachta toczyła największe, zwycięskie boje. Tradycyjnie, pod okiem Pana Michała, uczniowie współtworzyli zajęcia, angażując się w różnorodne scenki dramowe oraz wcielając się w rolę szlachcica, chłopa, magnata czy żołnierza szwedzkiego. Dopełnieniem lekcji była wizyta uczniów klas VI w Muzeum Wojska Polskiego. W murach tej edukacyjnej placówki zwiedzieliśmy wystawę poświęconą niezwyciężonej polskiej jeździe – husarii. Uczniowie klas 0-III SP udali się z naszym gościem w podróż przez długie dzieje. Pan Michał prezentował im osiągnięcia i dorobek starożytnej Grecji. Podczas historycznych zajęć nasi najmłodsi uczniowie wcielali się w postaci króla perskiego, spartańskiego wojownika, ateńskiego filozofa. Poznali historię najważniejszych budowli greckich, a ponadto prześledzili elementy agoge, spartańskiego szkolenia, jakie przechodzili kandydaci do najlepszej armii starożytnego świata.