Wymiana książek

ŚRODA15.00 - 15.45
PIĄTEK9.00 – 9.15

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

W roku 2016 nasza szkoła otrzymała z budżetu państwa wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Kwota dotacji Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wyniosła 12.000 złotych, nasz wkład własny 3.000 złotych. Pieniądze w wysokości 15.000 zł wykorzystaliśmy na zakup książek do naszej biblioteki. Doposażyliśmy ją w atrakcyjne nowości o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów. Zakupiliśmy ok. 900 książek o różnorodnej tematyce. Są wśród nich m. in. książki zaproponowane przez uczniów do „Szkolnej Czytelniczej Listy Przebojów”, bestsellery z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne, książki do słuchania, literatura terapeutyczna. Wzbogacony księgozbiór liczy 8730 tomów.

WYDARZENIA PROMUJĄCE CZYTELNICTWO

W roku szkolnym 2015/2016 w ramach „Pogotowia Kazikowego” odbyły się spotkania autorskie z Łukaszem Wierzbicki. W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas I – III uczestniczyli w spotkaniu „Książka z autografem” z Roksaną Jędrzejewską–Wróbel, autorką cyklu o ryjówce Florce. Uczniowie klas IV – VI podczas zajęć „Językowo i logopedycznie” poznali poetkę Agnieszkę Frączek. Szóstoklasiści mieli przyjemność spotkać się z Rafałem Kosikiem, autorem kultowej serii o Felixie, Necie i Niku.

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

Od 2015 roku bierzemy udział w Wielkiej Zbiórce Książek organizowanej przez Fundację Zaczytanych. Dotychczas udało nam się zebrać: w 2015 roku 573 książki, w 2016 roku 302 książki, w 2017 roku 325 książek, w 2018 roku 235 książek, a w 2019 roku 242 książki. Łącznie przekazaliśmy 1677 książek. Dzięki darom udało się stworzyć kolejne „Zaczytane biblioteki” w placówkach medycznych w Warszawie. Dodatkowo uczniowie naszej szkoły przygotowali laurki – sówki z życzeniami powrotu do zdrowia dla małych pacjentów.

BOOKCROSSING W SZKOLE

W 2018r. przystąpiliśmy do akcji bookcrossingowej, czyli nowoczesnej i oryginalnej formy upowszechniania czytelnictwa. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, aby znalazca mógł je przeczytać i podać dalej. Założyliśmy w recepcji szkoły „Zaczytane półki” i uwalniamy książki dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Wielu z nas posiada w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce zakurzona i zapomniana. Zamiast trzymać ją w kącie własnego pokoju, lepiej podzielić się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają. Przynoszone książki są oznakowane bookcrossingową etykietą. Dotychczas uwolniliśmy 218 książek.

Więcej informacji na stronie: www.bookcrossing.pl