W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 - we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. 23 kwietnia księgarze i bibliotekarze wychodzą na ulice i obdarowują mieszkańców książkami i różami. Zwyczaj powędrował też do innych krajów, aż w końcu UNESCO ustanowiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, którego celem jest promocja czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej.Czemu róże?

Na pomysł święta, w 1926 roku wpadł jeden z wydawców w Katalonii. A tam, 23 kwietnia to hucznie obchodzone święto jej patrona - Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w ten dzień kobiety obdarowywano czerwonymi różami, które miały symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.Dlaczego 23 kwietnia?

Tę datę uznano za symboliczną dla światowej literatury. W 1616 roku tego dnia zmarli William Szekspir, Miguel de Cervantes i peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. Jest to też data śmierci lub urodzin kilku innych pisarzy, m.in. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa czy Vladimira Nabokova.Zdecydowaliśmy, że wszyscy Poloniści wezmą udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Planujemy 23 kwietnia:

1. "Literackie przebieranki" - uczniowie wcielą się w wybraną postać literacką z baśni, legendy, opowiadania;

2. Wywiad/sondę z rodzicami, dziadkami na temat ulubionej książki;

3. Badanie dotyczące czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży - ankieta przygotowana przez jedną z klas;

4. Nagranie recytacji/słuchowiska wybranego fragmentu książki;

5. Lekcje w pigułce o prawach autorskich.W ramach obchodów tego dnia angliści zaproponują dzieciom audiobooki w języku angielskim. Klasy klasy 5, 6 i 8 pochwalą się książkami, ktore towarzyszą im w czasie kwarantanny w ramach projektu "THE BOOK THAT KEEPS ME COMPANY