Spędzanie czasu z dziećmi bez urządzeń elektronicznych

Karolina Dalecka

Technologia jest znakiem naszych czasów. Bez komputerów, tabletów czy telefonów my dorośli nie wyobrażamy sobie życia a nasze dzieci tym bardziej. Jak pokazać im, że świat realny też ma do zaoferowania coś ciekawego i może być równie interesujący jak ten wirtualny. W obecnych nietypowych warunkach liczba godzin, jaką dzieci spędzają przed komputerem, jest bardzo wysoka. Tym bardziej teraz, kiedy szkoła jest online, lekcje dodatkowe też są online, spotkania z koleżankami kolegami również. Decyzje o kwarantannie i związanych z nią konsekwencjach zostały podjęte ze względów bezpieczeństwa. W takich okolicznościach ważne jest zaproponowanie dzieciom aktywności, które nie będą wymagały od nich siedzenia przed monitorami urządzeń elektronicznych kolejnych godzin.

1. Czytanie książek

Wszyscy wiemy jakie ma zalety. Pobudza wyobraźnię, kreatywne myślenie, poszerza zasób słów. Dzięki czytaniu dzieci mogą przenieść się do świata fantazji, magii, zapomnieć na chwilę, co dzieje się obecnie na świecie. Nie wspomnę o zdobywaniu takich umiejętności jak analityczne myślenie i wyciąganie wniosków. Dlatego zachęcam, by nasze dzieci czytały, nie tylko lektury, ale przede wszystkim książki, które są dla nich ciekawe i tożsame z ich zainteresowaniami.

Polecam następujące książki:

Dzieci w wieku 5 -6 lat

Marc Martin, Milion rzeczy, Wydawnictwo Dwie Siostry

Patrycja Fila, Lama Lenka i zabawa z przyjaciółmi, Wydawnictwo Tuli Mama Tuli Tata

Bibi Dumin Tak, Zwierzaki cudaki, Wydawnictwo Dwie Siostry

L. Frank Baum, Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu, Wydawnictwo Dwie Siostry

Rachel Brain, Zgadzam się albo i nie, Wydawnictwo Debit

Dzieci w wieku 7-9 lat Bednarek Justyna, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Wydawnictwo Heraclon International

Bednarek Justyna, Nowe przygody dziesięciu skarpetek, Wydawnictwo Heraclon International

Mizielińscy Aleksandra i Daniel, Którędy do Yellowstone?, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dzienkiewicz Marta, Polish Pioneers, Book of Prominent Poles, Wydawnictwo Dwie Siostry

Grajkowski Wojciech, Pszczoły, Wydawnictwo Dwie Siostry

Grajkowski Wojciech, Drzewa, Wydawnictwo Dwie Siostry

Mizielińscy Aleksandra i Daniel, Pod ziemią, pod wodą, Wydawnictwo Dwie Siostry

Dzieci w wieku 9-14 lat

Brooks Ben, Opowieści dla chłopców, którzy chcą być wyjątkowi. 100 historii niezwykłych mężczyzn, którzy podjęli wyzwanie, by zmienić świat, Grupa Wydawnicza K.E.Liber

Karp Jan, Dziewczynka z cienia, Wydawnictwo Dwie Siostry

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach (Zbiór 15-stu wspaniałych opowiadań skierowanych do młodzieży, napisanych przez laureatów konkursu im. Astrid Lindgren i Andrzeja Maleszkę), Wydawnictwo Prószyński i S-Ka.

2. Aktywność fizyczna

Wysiłek fizyczny jest błogosławieństwem dla ciała i dla ducha. Poprawia samopoczucie, stymuluje pracę mózgu, poprawia nastrój. Wydziela endorfiny- hormony szczęścia oraz pozytywną adrenalinę. Dla dzieci jest niezbędny do życia. Teraz szczególnie czujemy wszyscy jak bardzo brakuje nam aktywności fizycznej. Dlatego tak ważne, by znaleźć możliwości na spożytkowanie energii. Załączam kilka ciekawych filmów, jak dzieci mogą ćwiczyć w domu.

https://www.youtube.com/watch?v=VNtWgtAf8Pc&t=20s

https://www.youtube.com/watch?v=hBFLp08y33Y

https://www.youtube.com/watch?v=9iOLdoHhLpc

https://www.youtube.com/watch?v=GtQEbongeSU3. Nowoczesne gry planszowe

Gry planszowe to zabawa dla każdego zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pozwalają spędzać czas wspólnie, oderwać się od rzeczywistość. Dzieci uczą się przez zabawę, a i uwielbiają być blisko z rodzicami, warto sięgać po gry planszowe, które nie tylko świetnie wypełniają wspólny czas, ale i niosą ze sobą coś więcej – wspierają rozwój dziecka, na każdym z możliwych poziomów. Gry planszowe są szalenie atrakcyjne, zarówno z punktu widzenia dziecka, jak i rodzica. Bawią, uczą, wspierają rozwój najmłodszych: intelektualny, emocjonalny, fizyczny, również społeczny. Dają wiele możliwości. Ich niewątpliwą zaletą jest współpraca i integracja w grupie, ale i oswajanie własnych emocji. To doskonała okazja do treningu małej motoryki, ale i trudnej sztuki przegrywania.

Polecam gry, które na co dzień wykorzystuje w swoim gabinecie jak też prywatnie grając ze swoimi dziećmi:Dixit

przepiękne ilustracje na bardzo dużych kartach do gry

oparta na skojarzeniach, dlatego prowadzi do rozmów i dobrej zabawy z całą rodziną

pozwala na grę zarówno z młodszymi jak i starszymi dziećmi

proste zasady gry dla całej rodzinyDobble

świetna i szybka gra, która doskonale sprawdzi się jako gra rodzinna

największą zaletą Dobble są jego proste zasady

sama rozgrywka trwa przeważnie 5 minut

gra jest od 5-6 lat, ale spokojnie i młodsi zawodnicy dadzą radę

duża interakcja między graczami

uniwersalność gry – młodsi i starsi doskonale się będą bawićMistakos

to klasyczna gra zręcznościowa i familijna

proste zasady gry

szybka, emocjonująca rozgrywka

pozwala na grę zarówno z młodszymi jak i starszymi dziećmiMonopoly

rozwija wiele cennych umiejętności

uczy przedsiębiorczości oraz tego jak w mądry sposób zarządzać pieniędzm

świetny trening oszczędzania dla dzieci

pokazuje, że czasem zasady są ważne i dzięki nim możemy po prostu dobrze się bawić.Bibliografia:

https://www.granice.pl/news/najlepsze-ksiazki-dla-dzieci-i-mlodziezy/7567

https://paika.pl/pl/p/Gra-DIXIT-ODYSEJA-rodzinna-karciana-Rebel/93410

https://dicelandblog.pl/recenzja-5-dobble/

http://www.graczomaniak.pl/dobble/

https://www.empik.com/slowa-w-glebokim-blekicie-crowley-cath,p1187005482,ksiazka-p