7 XI obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość poświęconą 101. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień szkolnych obchodów był w tym roku niezwykle różnorodny i pełen rozmaitych wydarzeń. Od rana nasi uczniowie, podzieleni na 6 grup, pracowali metodą IMPRO. Mając do dyspozycji zestaw kilkunastu rekwizytów, wśród których znajdowały się m.in. pamiątki rodzinne, fragmenty artykułów prasowych, medale zdobyte podczas biegów niepodległości, a nawet zeznanie podatkowe, nasi uczniowie tworzyli żywe rzeźby , obrazy do hasła: NIEPODLEGŁOŚĆ – WOLNOŚĆ ( w rozumieniu historycznym i współczesnym). Dzięki niesamowitej kreatywności dzieci powstały poruszające ,, rzeźby”, takie jak ,, Poświęcenie zamknięte w torbie” czy ,, Miecz wolności”. Tę część naszych obchodów zwieńczył taniec dla Niepodległej, przygotowany przez grupę taneczno-akrobatyczną Pani Darii Pelki-Ostrowskiej. Układ pełen ekspresji zatańczyły członkinie grupy do piosenki ,,Wolność” z repertuaru zespołu ,, Chłopcy z Placu Broni”.

Po aktywności uczniów przyszedł czas na spotkanie z ciekawymi ludźmi. Gośćmi w tym roku były osoby związane ze sportem. Pani Ignacy Rudziński, z wykształcenia fizyk, z zamiłowania działacz społeczny i pasjonat wioślarstwa, przybliżył uczestnikom spotkania sylwetki wioślarzy, którzy włączali się w działalność patriotyczną przy każdej okazji, uczestnicząc w walkach w obronie Polski, zarówno okresu I, jak i II wojny światowej. Nasi uczniowie mieli także okazję spotkać się z mistrzynią świata w podwójnej czwórce wioślarskiej z 2012 r., Panią Agnieszką Renc, obecnie trenerką w Warszawskim Towarzystwie Wioślarskim. Złota medalistka z bułgarskiego Płowdiw opowiedziała naszym uczniom o swoich osiągnięciach, treningach, diecie oraz najciekawszych sytuacjach w jej sportowej karierze. Zarówno Pan Ignacy, jak również Pani Agnieszka zwrócili uwagę uczniów na podobieństwa walki o niepodległość z działalnością sportową w czasach pokoju. Takie wartości, jak determinacja, wytrwałość, dążenie do celu wybrzmiały na zajęciach naszych gości. Na zakończenie szkolnych obchodów narodowego święta kadra nauczycielska zmierzyła się z reprezentacją uczniów. Tradycyjnie rozegrano ,, Mecz dla Polski”. Zawody piłkarskie i koszykarskie poprzedziło odśpiewanie hymnu narodowego.

Słodkim akcentem bogatego dnia przeżytego wspólnie w naszej szkole były ciasteczka niepodległości w barwach biało-czerwonych, których uczniowie mogli skosztować podczas podwieczorku.