2 X uczniowie klas VII. oraz klasy VIII B udali się do Kazimierza Dolnego. Podczas wycieczki zwiedzili ruiny zespołu zamkowego z początków XIV w. ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego. Zdobyli także Wzgórze Trzech Krzyży upamiętniające tragiczne wydarzenia z lat 1705-1708 kiedy to mieszkańców Kazimierza zdziesiątkowała epidemia cholery. Najwięcej czasu poświecili spacerowi po renesansowym rynku, rozmawiając o wspaniałych czasach Złotego Wieku w Polsce i Europie. Nasi uczniowie mieli również okazję pogłębić wiedzę na temat renesansowej architektury, podziwiać wystawne kamienice rodów Celejów i Przybyłów, a także skosztować legendarnych kazimierzowskich kogutów z piekarni Cezarego Sarzyńskiego. Na zakończenie wyprawy do piastowskiego grodu nad Wisłą, młodzi badacze historii, odwiedzili żydowski kirkut, analizowali zapisy na poszczególnych macewach, znajdujących się na tym cmentarzu oraz wysłuchali krótkiego wykładu o tamtejszej synagodze i żydowskiej społeczności Kazimierza Dolnego.