26.04 odbyły się w naszej szkole obchody Święta Konstytucji. Z tej okazji uczennice z klasy VA przygotowały dla młodszych i starszych kolegów i koleżanek spektakl zatytułowany: ,, Królewskie rozterki”. W przedstawieniu opowiadały o roli, jaką dla państwa polskiego odegrała ustawa zasadnicza z dnia 3 V 1791 r. Nasze młode aktorki zwróciły również uwagę na zasługi króla Stanisława Augusta, starały się oddać atmosferę obrad sejmowych oraz przedstawić najważniejsze postulaty członków stronnictwa patriotycznego.

W spektaklu przygotowanym przez dziewczęta z klasy VA nasz ostatni elekcyjny władca, za sprawą zakłóceń w czasoprzestrzeni, przeniósł się do szkoły przy Żwanowieckiej. Uczennice, które spotkały króla Stanisława opowiedziały mu gdzie się znalazł i obiecały, że pomogą wrócić stolnikowi litewskiemu, który został w 1764 r. królem, do epoki oświecenia. Po licznych przygodach i perypetiach, król ponownie znalazł się na sali obrad, dzięki czemu Konstytucji 3 V mogła zostać uchwalona.

Spektakl "Królewskie rozterki” niósł ze sobą nie tylko istotne treści historyczne lecz także stworzył uczennicom z klasy VA, okazję do zaprezentowania zdolności wokalnych, tanecznych i informatycznych. Nasze spotkanie było kolejną żywą lekcją ojczystej historii oraz okazją do wspólnego świętowania 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 V.

Tradycyjnie, szkolne obchody Święta Konstytucji uświetniły mecze piłki koszykowej oraz nożnej rozegrane pomiędzy reprezentacją uczniów najstarszych klas z męską reprezentacją kadry pedagogicznej.

Po majówce będziemy w naszej szkole kontynuować obchody majowych świąt. Już dziś zapraszamy uczniów klas III SP na warsztaty, podczas których najstarsi uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej zapoznają się z przebiegiem obrad Sejmu Wielkiego oraz wysłuchają kolejny odcinek słuchowiska przygotowanego przez uczniów z klasy VB. Już dziś zatem prosimy drogich trzecioklasistów o przygotowanie się do ,,krótkiej podróży przez długie dzieje”. W te historyczną podróż udamy się 9.05.

Tego dnia podsumujemy także wyniki konkursu plastyczno-historycznego: ,, Wiosna w historii”. Finał wspomnianego konkursu odbędzie się o godzinie 11.00 w szkolnej hali.

Opracował: Piotr Ulatowski