Czworo Polaków uplasowało się w pierwszej dziesiątce końcowej klasyfikacji mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial, które w dniach 9-14 kwietnia odbyły się w Balatonfoldvar na Węgrzech. W kategorii wiekowej do lat 17 triumfowali natomiast Marcelina Korszon oraz Michał Krasodomski. Podczas węgierskich regat panowały głównie warunki słabowiatrowe, co przełożyło się na problemy z przeprowadzeniem wszystkich zaplanowanych wyścigów i po tym jak we wtorek oraz środę rywalizacja nie była możliwa, ostatecznie odbyło się ich osiem z dwunastu. Najlepiej z polskich żeglarzy spisała się Marcelina Korszon (UKS FIR Warszawa), która w ogólnej klasyfikacji zajęła szóste miejsce, kończąc imprezę z dwoma wygranymi wyścigami na koncie. Poza tym Polka triumfowała w kategorii wiekowej do lat 17. Trzeba przyznać, że poczyniła ona ogromny postęp, jeśli chodzi poprzednią edycję mistrzostw Starego Kontynentu, które odbyły się w Gdyni. Młoda żeglarka zajęła tam dopiero pięćdziesiąte szóste miejsce. Złota medalistka z zeszłorocznych mistrzostw, Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) zakończyła swój występ na jeziorze Balaton na siódmej pozycji, tuż za młodszą koleżanką z reprezentacji. Udało się jej wygrać jeden wyścig. Mistrzynią Europy juniorek została Włoszka Matilda Talluri, wyprzedzając swoją rodaczkę Federicę Cattarozzi oraz Rosjankę Waleriję Łomaczenko. Z kolei miejsca w drugiej dziesiątce zajęły Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik), która była piętnasta oraz Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia), plasując się na dziewiętnastej pozycji. Pozostałe sześć naszych zawodniczek ukończyło regaty na dalszych lokatach. Tu ścigały się pięćdziesiąt trzy dziewczęta. Jeśli chodzi o rywalizację chłopców to ósme miejsce na stu czterdziestu czterech zawodników zajął Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), który trzy razy kończył wyścigi w pierwszej dziesiątce. On również, tak jak Marcelina Korszon, okazał się najlepszy w kategorii do lat 17. Natomiast dobrą, dziesiątą pozycję zajął Piotr Ostrowski (AZS UW Warszawa). Na najwyższym stopniu podium stanęli Włoch Guido Gllinaro przed Hiszpanem Marcelo Cairo Assenzą i reprezentującym Bermudy Campbellem Pattonem. Pozostali nasi żeglarze zajęli dalsze pozycje.

Źródło tekstu i grafiki: http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/news/marcelina-korszon-i-michal-krasodomski-najlepsi-w-kategorii-do-lat-17-na-me-klasy-laser-radial